Jak przetłumaczyć na język polski termin disruption? Innowacje przełomowe? A może zakłócające? W gruncie rzeczy oba terminy są prawidłowe! Teoria disruptive innovation opisuje w jaki sposób nowe podmioty są w stanie, nawet w stosunkowo krótkim czasie, zmienić obraz konkurencyjny całych branż i zagrozić dotychczasowym graczom na rynku. Z jednej strony następuje przełom – nowe firmy, często startupy, wykorzystują niestandardowe modele biznesowe czy nowoczesne technologie do ataku na pozycje starych „wyjadaczy”, zakłócając tym samym dotychczasowy model ich funkcjonowania. Przyznajemy się zatem – nie umiemy dobrze przetłumaczyć tego terminu. Pozostawmy zatem disruptive innovation.

Znacznie lepiej wychodzi nam analizowanie tego zjawiska. Zacznijmy od możliwego wpływu na poszczególne branże i ich podatności na bycie disrupted.

Digital disruption map by Deloitte
Digital disruption map, wg Digital disruption – Short fuse, big bang?, Deloitte Australia

Powyższa mapa wskazuje branże, które szybciej zostaną zmienione (po lewej stronie wykresu, zmiana zasadniczo już występuje) oraz te obszary, w których zajmie to zdecydowanie więcej czasu (po prawej). Im wyżej na wykresie, tym wpływ technologii cyfrowych (szacowane było właśnie ich oddziaływanie) na dany obszar będzie większy. Możemy już teraz z łatwością obserwować jak bardzo zmieniają się zwyczaje konsumentów np. w zakresie zakupów (retail) czy konsumpcji mediów (ICT & Media). Rosnące znaczenie e-commerce jest oczywiste, ale także w ramach samego handlu w internecie następują znaczące zmiany (np. trend omnichanel czy rosnące zainteresowanie bezpośrednimi zakupami detalicznymi z Chin). Jednocześnie coraz bardziej widoczne są także możliwości zmian w sektorze produkcji (przemysł 4.0) czy rolnictwa (choćby uprawy wewnątrz budynków).

W kolejnym wpisie na blogu pokażemy dziewięć scenariuszy, w jakich disruption może zachodzić. Tymczasem zachęcamy do zgłaszania kandydatów w tegorocznej edycji Deloitte Technology Fast 50 Central Europe, w szczególności w kategorii „Most Disruptive Innovation”. Szukamy podmiotów, których produkty lub usługi mają potencjał, by wywrzeć największy wpływ na rynek!

Zgłoszenia można dokonać pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *