Startupy na dobre zadomowiły się wśród podmiotów oddziałujących na naszą codzienność. Mimo że nie każdy to dostrzega, a nawet nie każdy do końca wie, czym tak naprawdę jest startup, czynią one nasze życie prostszym, tańszym, wygodniejszym. Jak duży jest wpływ startupów na gospodarkę? W Polsce nikt jeszcze tego nie sprawdził. Postanowiliśmy to zmienić.

ankieta_wplyw_startup_gospodarka

Wiemy mniej więcej, w jakiej kondycji znajduje się polski ekosystem startupów. Wskaźniki zwracają uwagę na braki między innymi w obszarze finansowania czy kapitału społecznego. Daleko nam nie tylko do potęg takich jak USA czy Izrael, ale nawet do lokalnych liderów (Estonia).

Startupy rozwijają nowe gałęzi gospodarki

Pomimo tych bolączek polskie startupy coraz częściej przebijają się do naszej gospodarczej codzienności. Dzieje się tak między innymi poprzez ich przodowanie w tworzeniu zupełnie nowych gałęzi gospodarki, takich jak zastosowanie robotyki, technologii smart home i beaconów, czy poprzez ułatwianie codziennego funkcjonowania na przykład dzięki prostym aplikacjom mobilnym.

Te działania dostrzegają duże firmy i zdając sobie sprawę z potencjału startupów, sięgają po ich pomysły między innymi poprzez organizowanie profilowanych konkursów dla konkretnych wyzwań. Również strona rządowa stara się wspomóc startupy projektując bezpośrednie i pośrednie instrumenty wspierania ich działalności.

Pozostaje jedynie pytanie: czy poświęcanie uwagi startupom to gra warta świeczki? Czy z ich innowacyjnych działań wynikają jakieś istotne korzyści. A może jest to jedynie zabawa, pozostająca gdzieś na marginesie życia gospodarczego.

Deloitte we współpracy z NCBR, PKO Bankiem Polskim, T-Mobile, Startup Poland, StartUp Hub Poland oraz AIP postanowił zmierzyć wpływ startupów na gospodarkę Polski. Uruchomiliśmy w tym celu ankietę www.startupecosystem2015.pl dedykowaną właśnie startupom, gdzie dopytujemy o takie kwestie jak: przychody, utworzone miejsca pracy czy kooperację z innymi podmiotami. Zachęcamy startupowców do poświęcenia niecałych 10 minut na jej wypełnienie oraz podanie ankiety dalej kolegom po fachu.

ankieta_wplyw_startup_gospodarka

W zamian zaoferujemy raport, którego głównym celem będzie wskazanie potencjału drzemiącego w polskim ekosystemie startupowym i jego wpływu na naszą gospodarkę, a w konsekwencji przyciągnięcie uwagi inwestorów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *