Agnieszka Radzikowskaar3

Menedżer w Zespole Podatków Pośrednich Deloitte. Przez długi czas w Deloitte zajmowałam się doradztwem podatkowym, przede wszystkim z zakresu podatku VAT i akcyzy. Moja przygoda z kontrolą eksportu zaczęła się od półrocznego pobytu w biurze Deloitte w Londynie, które jest niejako „center of excellence” doradztwa w zakresie kontroli eksportu w Deloitte.

Uczestnicząc w wielu międzynarodowych projektach poszerzałam swoją wiedzę o kontrolach obrotu i zdobywałam nowe doświadczenia w tym zakresie. Miałam okazję zapoznać się z regulacjami kontroli obrotu obowiązującymi w różnych krajach, w tym m.in. poznałam bliżej regulacje amerykańskie, które ze względu na swój eksterytorialny charakter mogą mieć zastosowanie również poza obszarem Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo, mogłam poobserwować jak podmioty w różnych krajach radzą sobie w praktyce z implementacją  regulacji w zakresie kontroli obrotu.

Swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu kontroli obrotu będę dzielić się z Państwem na tym blogu. Zauważyłam bowiem, że w mediach (w tym internecie) jest niewiele informacji na temat kontroli obrotu. Moim zdaniem natomiast, znajomość regulacji w tym zakresie jest bardzo ważna, gdyż nie tylko pozwala przedsiębiorcom ograniczyć ryzyko nałożenia kar za naruszenie przepisów, ale służy wypełnianiu idei, która stanowi podwaliny kontroli obrotu – tj. ochrona bezpieczeństwa wewnętrznego, zwalczenie terroryzmu, zapobieganie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Zapraszam Państwa również na stronę internetową Deloitte poświęconą kontroli obrotu jak i do subskrybowania alertów Deloitte, w ramach których również przedstawiam najnowsze i najciekawsze kwestie z zakresu kontroli obrotu.