Deloitte Digital @ Web Summit 2017 – relacja

Lizbona, 6-9 listopada, prawie 60 tys. osób zafascynowanych technologią z najodleglejszych zakątków świata zgromadziło się na Web Summit 2017, aby dzielić się pomysłami, opiniami i inspirować się nawzajem. Przez wielu wydarzenie Web Summit 2017 jest nazywane „najlepszą konferencją technologiczną na świecie”, “najlepszym technologicznym show na ziemi” czy „Davos dla nerdów”. Czy słusznie?

Web Summit 2017 Lisbon
Web Summit 2017

Czym jest Web Summit 2017?

Na początek trochę historii. Według oficjalnej strony wydarzenia wszystko zaczęło się w 2010 r. Konferencja ta została stworzona, aby jednoczyć społeczność technologiczną z całego świata, ludzi z różnym doświadczeniem, z wielu branż. Obecnie Web Summit  uważany jest za jedną z największych konferencji technologicznych na świecie. Nie bez powodu! W tym roku zgromadziło, reprezentantów ponad 170 krajów, przyjmując, że obecna liczba państw świata wynosi 194, jest wynikiem co najmniej imponującym. Poza pokaźnym gronem uczestników do Lizbony zjechało także 1 200 prelegentów oraz 2 000 dziennikarzy. Ponadto, osoby niemogące pojawić się na konferencji osobiście oglądały transmisję internetową. W 2016 roku była to grupa ponad 10 milionów ludzi (1/4 populacji Polski!). A biorąc pod uwagę, że w pierwszej edycji Web Summit liczba zainteresowanych wynosiła 400 osób organizatorom udało się zwiększyć zasięg wydarzenia 150-krotnie w zaledwie 7 lat.

W tym roku postanowiliśmy osobiście sprawdzić Web Summit 2017.

Women in Tech

Technologia to męska działka – niezaprzeczalnie obserwujemy przewagę męskich przedstawicieli w zawodach technologicznych i technicznych. W kontrze do tego i na przekór stereotypom organizatorzy postawili w tym roku na kobiety. Dzięki akcji Women in Tech i ofercie zakupu biletów na bardzo preferencyjnych warunkach Web Summit 2017 ugościło Panie z wielu zakątków świata. Kobiety stanowiły aż 42% wszystkich uczestników konferencji, a ponad jedna trzecia (35.4%) spośród prelegentów reprezentowana była przez płeć żeńską. Inicjatywa Women in Tech obejmowała też dedykowaną przestrzeń Women in Tech lounge, w której odbyło się ponad 220 sesji mentoringowych.

Pokaźne grono Pań pojawiło się na konferencji z wózkami czy nosidełkami przełamując wszelkie konwenanse dotyczące tego typu eventu. Niestety, zarówno nie były przyjazne młodym mamom, co można było odczuć w postaci komentarzy w mediach społecznościowych. Niemniej jednak powinnyśmy podziękować Web Summit 2017 za kierunek, który wyznaczają, pomagając kobietom odnaleźć się w tym wciąż wyraźnie zmaskulinizowanym świecie. Swoją drogą, czy wiecie, że pierwszy programistą na świecie była kobieta? Była nią Ada Lovelace – polecamy poczytać o historii tej Pani np. tu.

Trendy technologiczne

W tym roku, tematyką licznych wystąpień była górująca ostatnio na konferencjach technologicznych sztuczna inteligencja (AI). Wielu z nas kojarzy się ona z wirtualnymi asystentami przyjmującymi piękne kobiece rysy i ciepły głos (tak mogłaby być postrzegana Alexa od Amazona, której umiejętności naprawdę robią wrażenie). AI to nie tylko asystenci głosowi pokroju Siri od Apple czy w/w Alexa od Amazon. Takimi przykładami mogą być drony ratujące ludziom życie, inteligentne chipy identyfikujące moment osłabienia organizmu, jeszcze przed jego nadejściem, samochody bezzałogowe, a może bot stworzony, by zachować pamięć o bliskiej osobie? Dzięki współpracy firm technologicznych z organizacjami non-profit AI pomaga w zwiększeniu szybkości reagowania w przypadku poszukiwania zaginionych. Z drugiej strony fani koszykówki, czy piłki nożnej dzięki zastosowaniu VR w dziedzinie sportu będą mogli jeszcze pełniej i bardziej prawdziwie przeżywać wydarzenia sportowe (Artificial Inteligence: How data is evolving the future of technology by Brian Krzanich) To tylko niektóre zastosowania przedstawione podczas czterodniowego wydarzenia. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach: motoryzacji, medycynie, sporcie, lifestyle, muzyce.

Drugim tematem, równie często poruszanym podczas Web Summit były dane, a konkretniej wykorzystanie ogromnej ilości danych jakie produkujemy, dla dobra ludzkości. Jackie Hunter, reprezentantka BenevolentBio firmy, z branży farmaceutycznej opowiedziała o możliwościach ich użycia danych w poszukiwaniu nowych leków. Natomiast, Eric Friedman, CTO, Fitbit zdradził, jak dzięki danym motywować ludzi do aktywności fizycznej, zmniejszając ryzyko wielu chorób, przede wszystkim spowodowanych „siedzącym” trybem życia i otyłością.

Networking i Night Summit

Nie wszyscy odwiedzili jednak Web Summit 2017 by posłuchać liderów branży i poznać nowinki i trendy wyznaczane przez największe firmy technologiczne. Znaczne grono przyjechało, by zawierać nowe znajomości, poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach, sukcesach. Wydarzenie zainteresowało ludzi, którzy na co dzień mierzą się z podobnymi wyzwaniami – personalnymi i biznesowymi. Uczestnicy Web Summit to społeczność osób otwartych i ciekawych siebie nawzajem, chętnie dzielących się wiedzą i doświadczeniem. To ogromna szansa dla wielu na znalezienie wymarzonej pracy, nowej okazji biznesowej, inspiracji do dalszych działań lub znajomości na lata. Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie można by spotkać ludzi o tak zbliżonych, a zarazem tak szerokich i różnorodnych zainteresowaniach. Organizatorzy Web Summit 2017 doskonale o tym wiedząc, zadbali nie tylko o dzienną, bardziej oficjalną część konferencji, ale też zorganizowali Night Summit, jeszcze lepiej wspomagając integrację i zawieranie znajomości na długo po zachodzie słońca.

Swoje miejsce na wydarzeniu u boku miasteczka Google czy wyglądającego jak pałac stoiska Emirates Airlines zajęły też liczne młode firmy – startup’y w różnej fazie rozwoju – alpha, beta oraz start. Początkujący przedsiębiorcy, walczący o uwagę inwestorów, z entuzjazmem opowiadali o swoich pomysłach. Naszą uwagę zwróciły m.in.: Tuki – platforma pozwalająca na planowanie podróży z wykorzystaniem dostawców działających w modelu co-sharingowym. Następnie klub fitness z Sacramento w Kalifornii, całkowicie samostarczalny pod względem elektryczności (energię tworzą ludzie użytkując sprzęt do ćwiczeń, czy Together, aplikacja łącząca ludzi o tych samych zainteresowaniach, pomagająca w umówieniu się z nieznajomym na mecz piłki nożnej czy partyjkę szachów. Pomysłowe i na pewno warte wypróbowania, także tym bardziej kibicujemy im ogromnie!

Czy warto?

Naszym, zdaniem odpowiedź brzmi TAK! Niezależnie od tego, czy jesteś kreatywnym UX designerem, zdolnym deweloperem czy pełnisz rolę biznesową w swojej organizacji – z pewnością znajdziesz na Web Summit 2017 coś dla siebie. Coś, co rozwinie Twój biznes i światopogląd.

Czym zaskoczy nas Web Summit w 2018 roku? Babies in tech, roboty serwujące lunch a może a może jazda próbna samo jeżdżącym Waymo? My nie możemy się już doczekać, a Wy?

 

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *